Garden Club of America Club, Zone, and National Awards Received by Little Garden Club Members

 

 

Mrs. Frank M. Bainbridge (Philippa McClellan)

1978 Co-Chairman GCA Annual Meeting

1980 GCA Long Range Planning Committee

1982-84 Zone VIII Vice Chairman

1985 Zone VIII Meeting Chairman

1985 Zone VIII Creative Leadership Award

1986-88 Zone VIII Representative Interchange Fellowship Committee

1988-90 GCA VIce Chairman Visiting Gardens Committee

1995-97 Zone VIII Director

2000-02 Zone VIII Representative Nominating Committee

2001 GCA Annual Meeting Advisory Committee

2008         Catherine Beattie Medal

2014           GCA Club Medal of Merit

Mrs. Tom Carruthers (Dale Jones)

GCA Horticulture Judge

1994-96 Zone VIII Representative Flower Show Committee

 

Mrs. Lee B. Chapman (Karen Smith)

1989         Zone VIII HorticultureAchievement Certificate 

1989         GCA Club Conservation Achievement Certificate

Mrs. Glenn Cobbs (Marie)

GCA Artistic Judge

 

Ms. Betsy Yeates Coxe 

1995         GCA Club Certificate of Appreciation

Mrs. Henry Crommelin (Mary Moren Sellers)

2002-04 Zone VIII Representative Flower Show Committee

2004-06 Zone VIII Representative Admissions Committee

GCA Artistic Judge

 

Mrs. Walter B. Evans (Trudy)

2014         GCA Club Horticulture Award

Mrs. Wyatt Haskell (Susan Nabors)

1994-96 Zone VIII Vice Chairman 

Mrs. Beverly P. Head, Jr. (Jane Hill)

1076-78 Zone VIII Representative Flower Show Committee

1978-80 Zone VIII Representative Horticulture Committee

1982         GCA Zone VIII Horticulture Achievement Certificate

1984-86 Zone VIII Representative Admissions Committee

1985         GCA Club Horticulture Achievement Certificate

1986-88 Zone VIII Representative Slide Library of Notable American Parks & Gardens Projects

1988-90 Zone VIII Representative Judging Committee

1992         GCA Zone VIII Horticulture Award

Mrs. William Hinds (Carey Thomas)

 2016 Sandra Baylor Novice Floral Design Award

Mrs. Leo Karpeles (Laide Long)

1998-00 Zone VIII Representative Visiting Gardens Committee

2000-02 Zone VIII Representative Bulletin Committee

Mrs. Hugh Kaul (Bobbie Orr)

1970         GCA Zone VIII Medal of Merit 

1982         GCA Zone VIII Conservation Award

Mrs. Frank Lindstrom (Shelley Gearhart)

2008-10 Zone VIII Representative Bulletin Committee

 

Mrs. Fred W. Murray, Jr. (Allison Comer)

1994-96 Zone VIII Representative Bulletin Committee

2010         Sandra Baylor Novice Flower Arrangement Award

Mrs. Arthur Powell (Kenny Ryding)

GCA Horticulture Judge

Mrs. Frances Blackwell Robinson

2018 Club Floral Design Achievement

 

Mrs. David M. Smith (Virginia Carruthers)

2004         Harriet Dewaele Puckett Creativity Award 

 

Mrs. Elmer Bissell (later Mrs. William M. Spencer) (Virginia Beeland)

1978-80 Zone VIII Representative Judging Committee

1982         GCA Zone VIII Medal of Merit 

1983-85 Zone VIII Representative Flower Show Committee

1983         GCA Zone VIII Horticulture Award 

1992        Katherine Eaton Cobb Award 

 

Mrs. Harrison Steeves 

1961        GCA Club Horticulture Award
 

Mrs. Temple  W. Tutwiler III (Lucy Chappell)

1995         GCA Club Conservation Achievement Certificate

1997         Ann Lyon Crammond Award

2010-12 Zone VIII Representative Founders Fund Committee

2014         GCA Club Communications Award

 

Mrs. W. Bew White III (Wendy Wall)

2003         GCA Club Horticulture Achievement Certificate

 

Mrs. John N. Wrinkle (Louise Agee)

1978-80 Zone VIII Representative Admissions Committee

1982-84 Zone VIII Representative Horticulture Committee

1984-85 Vice Chairman GCA Plant Exchange

1985-87 Chairman GCA Horticulture Committee

1985         GCA Zone VIII Horticulture Award 

1987-89 Zone VIII Director

1989-91 GCA Corresponding Secretary

1991-92 GCA Vice President

1991         GCA Zone VIII Creative Leadership Award

1992-94 Chairman GCA Publications Committee

1998-00 Chairman GCA Members-at-Large

2000-02 Vice Chairman of Horticulture Committee for the Freeman Medal

2001         GCA National Achievement Medal

2006        Established the Louise Agee Wrinkle for Propagation Award in GCA Major Flower Show

2010         Catherine Beattie Medal of Horticulture

2011         GCA Club Medal of Merit

2014         Honored with the establishment of the Louise Agee Wrinkle Internship at the Birmingham Botanical Gardens

GCA Horticulture Judge

2018 Zone VIII Weesie Smith Horticulture

 

 

GCA National and Zone Awards  

1992         Small Flower Show Award – received with Red Mountain Garden Club

2005         GCA Public Relations Award

2008         GCA Corliss Knapp Engle Zone Horticultural Sweepstakes Award

2010         Clarissa Willemsen Horticulture Propagation Award –received with Red Mountain Garden Club

2014 GCA Corliss Knapp Engle Zone Horticultural Sweepstakes Award

 

Garden Club of America Zone and National Awards submitted by Little Garden Club and Received by Non-Members

 

Nimrod Long 

1997         Zone VIII Civic Improvement Certificate of Acknowledgement to Non-Members 

Roald Hazelhoff

2002         GCA Civic Improvement Certificate of Acknowledgement for Non-Members

Eddie Aldridge 

2003         Zone VIII Horticulture Certificate of Acknowledgement for Non-Members

Audrey Ann Wilson

2005         GCA Elizabeth Abernathy Hull Award

Kay and Eddie Aldridge 

2006         GCA Florens DeBevoise Medal

Frederick S. (Rick) Middleton

2013      The Cynthia Pratt Laughlin Medal  

United States Steel Corporation

2014      GCA Zone VIII Civic Improvement Commendation 

Henry Hughes

2014     GCA Zone VIII Horticulture Commendation

Gordon Black

2015 GCA Elizabeth Abernathy Hull Award

 

Little Garden Club Members’ Gardens in the Archives of American Gardens, Smithsonian Institute

Mrs. William M. Spencer (Virginia Beeland Bissell)

Mrs. W. Bew White III (Wendy Wall)

Mrs. John N. Wrinkle (Louise Agee)